- Asus C11N1540 replacement batteries
Asus C11N1540 Lithium Ion Battery Pack For ASUS C11N1540 1ICP4/26/33
Asus C11N1540 Battery Shipping To Worldwide
- SKU: ECN10560_Te
- Chemisty: Li-ion
- Voltage: 4.35V
- Capacity: 365mAh
- Availability: In stock !
- Your order will be dispatched within 48 hours.
- Ask Questions
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met
* 100% compatible in replacing your original battery
* Designed to meet or exceed the runtime of the original battery
- Product Details
- Shipping & Payment
- How to buy
Why select us?
1. 30 days money back, one year warranty, efficient and fast after sales service
2. Specialize in batteries & chargers, professional batteries & chargers manufacturer.
3. Over 10 years of experience sale online
Note :10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use. 14.4V and 14.8V are compatible, they are in common use.
Asus C11N1540 Cell Phone Batteries can replace the following part number:
Asus C11N1540 Cell Phone Batteries is compatible with the following models:
ASUS C11N1540 1ICP4/26/33Features of Our Asus C11N1540 replacement battery:
2. The battery is up to standard and fully compatible with original specifications.
3. All our batteries are certified by CE, UL, ROHS, ISO9001/9002 as safe products.
How to choose correct Asus C11N1540 battery?
+ Please contact us when you can't sure this is a correct Asus C11N1540 battery.
FAQs
Q: The Asus C11N1540 battery has been installed several times, but Cell Phone can't boot up?
Q: How to store the C11N1540 battery if you won’t use it for a long time?
Q: How to extend the life of your C11N1540 battery?
Shipment Methods
Shipping & Handling
Free Shipping on All Products
Estimated Delivery Time:7 - 15 Business Days
Shipping rates: Our rates include the expenses of shipping, handling and the high quality packaging.
Payment Methods
30-Day Money Back Guarantee
1-Year Warranty
100% Security Payment
How to buy?
- Placing order is easy: Add To Cart---> Fill Shipping information----> Check out---->Finished.
- An email include order detais will be sent out after you check out.
- Customer can get money back by paypal if didn't receive item.
How to choose a replacement laptop battery?
- 1. Take off the battery from your laptop, you will see the battery number on it.
- 3. Choose the same or higher battery capacity for your laptop.
- 5. Just place your order and you will receive it soon.
How to do when the picture is not 100% the same as mine?